X
Pzt-Cts 09:00 - 19:00
Ana Sayfa - Enerji Kimlik Belgesi Neden Gerekli?
Enerji Kimlik Belgesi Neden Gerekli?
Enerji Kimlik Belgesi Neden Gerekli?
Yelken Gayrimenkul 10.10.2019 1 Yorum

Enerji kimlik belgesi, binalarda enerji kaynaklarının etkin bir şekilde verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini, sera gazı seviyesini, yalıtım özelliklerini, ısıtma veya soğutma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgileri içeriyor. Daha basit açıklamak gerekirse beyaz eşyalarda kullanılan sınıflandırmalar artık binalar içinde geçerli hale getirildi. A sınıfı en iyi seviyeyi belirtirken G sınıfı en düşük seviyeyi belirtiyor.

En önemli detay ise Enerji kimlik belgesi olmayan bina sahiplerinin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren alım, satım ve kiralama işlemi yapamayacak olması. Enerji kimlik belgesi ile ilgili çok sorulan soruları bir araya topladık ve sizinle paylaşmak istedik.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bina sahiplerinin veya yöneticilerin başvuru yapması gerekiyor. Kimlik belgesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilen enerji verimliliği danışmanlık şirketlerinden alınabilir. Gerekli evraklar (mimari proje, ısı yalıtım projesi, elektrik projesi ve mekanik tesisat projesi) tamamlandıktan sonra yetkili kişiler binada inceleme yapar ve bilgiler düzenlenir.

Kimler Enerji Kimlik Belgesini Almayabilir?

Sera, atölye, depo, ardiye, ahır, ağıl, sanayi alanında üretim faaliyetleri yürütülen binalar, kullanım süresi iki yıldan az olan ve kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binaların kimlik belgesi alma zorunlulukları yoktur.

Kimlerin Enerji Kimlik Belgesini Alma Zorunluluğu Var?

Eski veya mevcut bina olarak söylenen binalar, yapım yılı 2011 yılı öncesi olan binalardır. Mevcut binalar 2011 yılından önce yapı ruhsatı almış oldukları için 31 Aralık 2019 tarihine kadar belgelerini almaları gerekiyor. Ayrıca konutlar, ofisler, kamu binaları, hizmet binaları ve ticari binaların da enerji kimlik belgesini almaları gerekir.

Enerji Kimlik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

Kimlik Belgesi alındığı günden itibaren 10 yıl geçerli oluyor. Bu süre dolunca belgeyi yeniletmek gerekiyor.

Bir Binada Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Teyit Edilir?

Enerji kimlik belgesinde yer alan belge numarası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın web sitesinden veya E-devlet üzerinden enerji kimlik belgesi teyit edilebiliyor.

Yorumlar & Değerlendirme
Görüşleriniz
Değerlendirmeniz

E-bültene abone olun

Anlık gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene abone olun.