X
Pzt-Cts 09:00 - 19:00
Ana Sayfa - Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular

Tapu harcı, gayrimenkul alım-satın işlemleri sırasında tahsil edilen tapu hizmetleri bedeline deniyor. Tapu harcının yatırılmazsa tapu işlemleri gerçekleşmez.

Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devralanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan ediliyor. Bu bedel en az devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabiliyor fakat gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması durumunda tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.

Tapu Harcını Kim Öder?

Hem alıcının hem de satıcının sorumluğu olduğu tapu harcı, her iki taraf tarafından da ödenir. Tapu harcı, taşınmaz bedelinin binde 20’si (yüzde 2) kadardır. 200 bin TL değerindeki evinizi sattığınız zaman binde 20’lik bedele denk gelen 4 bin TL’yi hem siz ödeyeceksiniz hem de evi sattığınız kişi ödeyecek.

Bazı gayrimenkullere talep yüksektir, bazı sitelerde insanlar akrabaları veya tanıdıkları için satılık ya da kiralık yer arıyorlar ancak bulamıyorlar. Böyle bir yerin satışı için çok fazla pazarlama yapmaya gerek olmuyor. Dairenin satışa çıktığının duyulması yeni müşteriyi getirmeye yetiyor. Böyle bir durumda düşük komisyon alan bir emlakçı ile çalışmayı tercih edebilir ya da kendiniz satmaya çalışabilirsiniz. Ancak satmak istediğiniz gayrimenkul bu sınıfa girmiyor ise güçlü ve etkili pazarlamaya ihtiyacı olabilir. Bu durumda profesyonel bir Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi ile çalışmak faydalı olacaktır.

Çalışacağınız gayrimenkul danışmanlık markası ne kadar yaygınsa o kadar çok alıcı adayına ulaşma şansınız artacaktır. Kurumsal markalar danışmanların ortak çalışmalarını, birbirlerine müşteri getirmelerini teşvik eder ve kolaylaştırır. Diğer yandan seçeceğiniz gayrimenkul danışmanlık ofisi kadar gayrimenkul danışmanı da önemlidir. 

Öncelikle birlikte çalışacağınız danışmana gayrimenkulünüzü satmak için nasıl çalışmalar yapacağı ve pazarlama planı ile ilgili sorular sorun. Raporlama yapıp yapmadığını da öğrenin. Gelişmeleri size hangi sıklıkla bildirecek, siz aradığınızda mı bilgi verecek yoksa belirli aralıklarla mı? Gayrimenkul satışı uzun zamanlı ve ciddi planlama yapılması gereken bir süreçtir. 2 aydan 12 aya kadar sürebilir. Yanlış anlamalar stresli anlara ve güven kaybına yol açabilir. Bu süreçte aynı dili konuştuğunuz, iletişiminizin iyi olduğu, güvenilir bir kişi ile çalışmak tercihiniz olmalıdır.

Gayrimenkul değerleme, değerin tespit edilmesi ve tespit edilen değerin değerleme raporu ile yazılı hale getirilmesi işlemidir. Değerleme daha çok finans kuruluşları tarafından (bankalar, kredi kurumları) talep edilen bir hizmettir. Gün geçtikçe, şeffaflığa ve hizmetlere duyulan itibar arttıkça bireyler de gayrimenkul alırken değerleme hizmetine ilgi göstermeye başladı.

E-bültene abone olun

Anlık gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene abone olun.